prevence, závodní péče

Naše služby

  • Praktické lékařství pro dospělé
  • Závodní péče
  • Celostní medicína
  • Fytoterapie
  • Infuzní terapie
  • Předatestační příprava lékařu -vzdělávání v základním kmeni všeobecné praktické lékařství

Domácí monitorování tlaku krve

Podle nejnovějších odborných poznatků měření tlaku v domácím prostředí lépe vypovídá o skutečném tlaku pacienta než měření v ordinaci.   Pravidelné měření tlaku doma, jeho správné zaznamenání a vyhodnocení může lékaři pomoci lépe posoudit výši Vašeho tlaku a přesněji nastavit léčbu. 

V ordinaci lékaře někdy může být Váš tlak:  ‐ vyšší a přitom doma máte tlak v normětzv. syndrom bílého pláště (příčinou mohou být obavy z vyšetření, nervozita z čekání, zdravotnické prostředí apod.)   ‐ nižší, kdežto doma jej máte vysokýtzv. maskovaná hypertenze (důvody nejsou zcela známy). 

Měření provádějte po dobu jednoho týdne.  

Čím provádět měření?

1. Nejvhodnější jsou tlakoměry (tonometry) plně automatické nebo poloautomatické k měření na paži, které zakoupíte v prodejně zdravotních potřeb či v lékárně.

2. Vhodná velikost manžety je nezbytnou součástí při výběru tonometru ‐ nafukovací měchýř manžety by měl obepnout 80‐100% paže. Příliš široká či úzká manžeta může vést ke zkreslení měřených hodnot. 

3. Přístroj je vhodné překontrolovat (zkalibrovat), zda měří správně. Informace Vám podají v prodejně, kde jste přístroj zakoupili. 

4. Seznam přístrojů, které prošly přísnými mezinárodními zkouškami přesnosti měření (tzv. validací) a jsou doporučovány k domácímu použití,  je možné nalézt na internetovém odkazu:  http://www.dableducational.org/sphygmomanometers/devices_2_sbpm.html 

5. Zápěstní tonometry jsou značně nepřesné a nedoporučují se běžně používat. 

Postup měření

Paži mějte nataženou, volně položenou na stole v úrovni srdce, dlaň směřuje vzhůru.

 Nohy nechte volně vedle sebe, nekřižte je, před měřením a během měření nemluvte.

Nasaďte manžetu přívodní hadičkou nad tepnou v loketní jamce (na malíkové straně) a lehce utáhněte, aby manžeta držela na místě, nesklouzávala dolů, ale neškrtila paži. Šíři  manžety zvolte dle šíře paže. 

Změřte se dvakrát za sebou v rozestupu 1 minuty.

Z obou měření vypočítejte průměrnou hodnotu systolického („horního“) i diastolického („dolního“) tlaku zvlášť ‐ vyjádří správnou výši Vašeho tlaku. 

 Měřte se ráno po probuzení (před užitím léků) a večer (před jídlem).

Máte‐li zjištěnou srdeční arytmii, je vhodné zakoupit přístroj k tomu uzpůsobený 

Při prvním měření si změřte tlak na obou pažích. Při dalších měřeních měřte na paži, kde byl naměřen vyšší tlak.    

Měření provádějte po 5 minutách sezení v klidu, ne ihned po příchodu či fyzické aktivitě (v tuto dobu jsou naměřené hodnoty vždy vyšší). 

Uvolněte paži od oděvu ‐ pokud je volný rukáv, stačí jej vykasat, při pevném lemu rukávu je vhodné jej zcela sundat. 

E-recept konec čekání v čekárně !!!

Neradi čekáte u lékaře v čekárně, když potřebujete pouze předepsat trvale užívané léky? Máme pro Vás řešení. Stačí, když nám napíšete e-mail nebo zavoláte, a my Vám zašleme recept do e-mailu 

Kontaktní informace

BonaMedicus s.r.o
Radniční 3288/10
Šumperk
78701
Česká republika
IČ:
03317307
DIČ
nejme plátci DPH
Datová schránka: qyim3eg